Lokalizuj

Szukaj kategorii

Popularne kategorie

Dodano: 2017-06-13 12:38:18

Wystawa Christine Ravaux "Lumière noire"

2017-06-2314:00 — 2017-08-06 Miejska Galeria Sztuki - Galeria Bałucka, Łódź

Wystawa towarzysząca 16. Międzynarodowemu Triennale Małe Formy Grafiki, Polska - Łódź 2017

Cena biletu: ulgowy 2 zł; normalny 4 zł

Ekspozycja w Galerii Bałuckiej jest pierwszą indywidualną wystawą Christine Ravaux w Polsce, obejmującą prace, które powstały w okresie od 1992 roku aż po premierową, ostatnią grafikę z 2017 roku, charakteryzujące się różnorodnością zarówno pod względem formatu rycin, przedstawianych motywów, stopnia ich szczegółowości oraz tematyki prac. W prezentowanym zestawie liczącym około 60 prac wyróżnić można co najmniej kilka bardzo spójnych tematycznie serii.

Najwięcej satysfakcji sprawia jej praca w technice mezzotinty, tzw. czarnej sztuki, w języku francuskim określanej jako "manière noire", którą praktykuje od 1986 roku.

Artystka przy tworzeniu grafik czerpie inspiracje z otoczenia, z dalekich podróży, podczas których uważnie obserwuje miejsca i ludzi, poznaje kulturę, religie, wierzenia innych nacji, napotyka ciekawe przedmioty. Christine Ravaux chętnie także odwołuje się do popkultury zwłaszcza do klasyki filmowej, np. w grafice Le cercle des… disparus nawiązuje do filmu (Stowarzyszenie umarłych poetów).

Prace Christine Ravaux zachwycają dbałością o każdy szczegół, detal, sprawiają wrażenie niezwykle delikatnych, ulotnych, finezyjnych. Motywy figuratywne wprowadza umiejętnie, tak, by poprzez światłocień wydobyć je z mroku czy półmroku. Dla samej artystki ważne jest przede wszystkim to, by w jej pracach był zachowany umiar, harmonia i prostota, która jest zawsze doskonała. Wszystko to sprawia, że jej twórczość jest wyrafinowana i niepowtarzalna.

Ravaux Christine, ur. w Charleroi (Belgia) w 1961 roku. Studia w Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Brukseli (1983-1987) oraz w Akademii Sztuki w Etterbeeku w pracownii M. Pasternaka i A. Dykmansa (1986-1989).

Kuratorka: Adriana Michalska

www.mgslodz.pl/wystawy/christine-ravaux-lumi-re-noire-319.html

Miejsce wydarzenia

Logo: Miejska Galeria Sztuki - Galeria Bałucka

Miejska Galeria Sztuki - Galeria Bałucka

ul. Stary Rynek 1
91-438 Łódź

Mapa

większa mapka

blog comments powered by Disqus