Lokalizuj

Szukaj kategorii

Popularne kategorie

Dodano: 2017-06-13 12:53:29

Wystawa Andrzeja M. Bartczaka "Księga / The Book / Le Livre"

2017-06-2318:00 — 2017-08-27 Miejska Galeria Sztuki - Ośrodek Propagandy Sztuki, Łódź

Wystawa towarzysząca 16. Międzynarodowemu Triennale Małe Formy Grafiki, Polska - Łódź 2017

Cena biletu: ulgowy 2 zł; normalny 4 zł

Wystawa jest prezentacją dokonań artystycznych Andrzeja Mariana Bartczaka – twórcy od początku silnie związanego z łódzkim środowiskiem artystycznym, uznawanego przez wielu krytyków za nestora autorskiej książki unikatowej. Autor rozpoczął swą twórczość w zakresie książki artystycznej jako autonomicznego obiektu na początku lat 70. XX w.

Ekspozycja ma charakter retrospektywny, obejmujący lata 1975-2016. Książki artystyczne prof. Andrzeja M. Bartczaka wyróżniają się przemyślaną, wysublimowaną kompozycją i należą do kanonu polskiej sztuki współczesnej.
Wystawa pokaże różnorodność motywów, form, technik, struktur, materiałów, które stosuje artysta kreując swoje książkowe światy.

Ważnym aspektem projektu jest ukazanie promieniowania sztuki książki na współczesne dyscypliny sztuki: film animowany i utwory czasoprzestrzenne o strukturze książkowej.

Projekt stanowi współczesne świadectwo poszukiwań roli i znaczenia książki unikatowej w jej różnorodnych formach, technikach, wyrażającej ważne tematy w atrakcyjnej, wizualnej formie. Jej przesłaniem ideowym jest prezentacja książki jako medium mającego nadal silne oddziaływanie w kulturze, pozwalającego na materializację złożonych, a niekiedy ulotnych treści, dzięki nowatorskiej formie.

Andrzej Marian Bartczak urodził się w 1945 roku w Kutnie. Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Pięknych w Łodzi (obecnie Akademia Sztuk Pięknych im. Wł. Strzemińskiego) na Wydziale Tkaniny w latach 1963-1969. Dyplom z wyróżnieniem uzyskał w roku 1969 u prof. Hanny Orzechowskiej z druku na tkaninie. W 1971 roku podjął pracę pedagogiczną i dydaktyczną w macierzystej uczelni jako asystent prof. Stanisława Fijałkowskiego na Wydziale Grafiki w Pracowni Technik Drzeworytniczych. Tytuł profesora sztuk plastycznych uzyskał w 1992 roku. Profesor zwyczajny (1994) ASP im. Wł. Strzemińskiego w Łodzi na Wydziale Grafiki i Malarstwa i Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej na Wydziale Artystycznym.
Oprócz książki artystycznej zajmuje się także grafiką artystyczną, rysunkiem, malarstwem, tkaniną unikatową, obiektami przestrzennymi, instalacją, ceramiką, pisze teksty poetyckie i wiersze.
Zdobył ponad 50 nagród, wyróżnień, medali za twórczość i wybitne osiągnięcia w pracy dydaktycznej.

kuratorzy: Małgorzata Dzięgielewska, Władysław Jagiełło

www.mgslodz.pl/wystawy/andrzej-marian-bartczak-ksiega-the-book-le-livre-321.html

Miejsce wydarzenia

Logo: Miejska Galeria Sztuki - Ośrodek Propagandy Sztuki

Miejska Galeria Sztuki - Ośrodek Propagandy Sztuki

ul. Sienkiewicza 44
90-009 Łódź

Mapa

większa mapka

blog comments powered by Disqus