Lokalizuj

Szukaj kategorii

Popularne kategorie

Dodano: 2017-06-13 12:31:43

Wernisaż wystawy Zbigniewa Purczyńskiego "Obrazy Graficzne"

2017-06-2317:00 — 2017-07-29 Miejska Galeria Sztuki w Łodzi - Galeria Re:Medium, Łódź

Wystawa towarzyszące Międzynarodowemu Triennale Małe Formy Grafiki, Polska Łódź 2017

Cena biletu: Wstęp wolny!

Zbigniew Purczyński, laureat Medalu Honorowego Międzynarodowego Triennale Małe Formy Grafiki, Polska - Łódź 2002, uczynił z grafiki najważniejszy obszar swych zainteresowań artystycznych, ukazując iż jest ona dyscypliną autonomiczną o wielu nieodkrytych możliwościach.

Cechą twórczości Purczyńskiego jest ciągłość. W początkowym okresie twórczości dużo uwagi poświęcał litografii, która jest najbardziej malarską z technik graficznych. Później odkrywa własną technikę graficzną łączącą linoryt i rysunek. Kluczowym tworzywem staje się dla niego emulsja nakładana na płytę spilśnioną za pomocą różnych narzędzi: pędzli, patyków, wałków, a także oliwiarki z wmontowaną igłą lekarską. Pierwsze wymienione narzędzia umożliwiają osiąganie efektów porównywalnych do malarstwa, natomiast oliwiarka z wmontowaną igłą, własnej konstrukcji, pozwala uzyskiwać punkty i linie. Niekiedy te linie i kształty zdają się odrywać od powierzchni, tworząc iluzję przestrzeni.

Jak zauważa prof. Grzegorz Sztabiński: istotnym elementem w grafikach Purczyńskiego jest forma. To z niej rodzą się znaczenia, a nie z chęci odtworzenia czegoś zewnętrznego. Dzięki temu grafiki artysty zachowują autonomię, choć umożliwiają też powstawanie wielu skojarzeń u odbiorców. Uwaga ma być skupiona na charakterze zaistniałych już form i sposobie ich organizacji w kompozycję plastyczną. Artysta wprowadza też na liniach kolory. Poszczególne barwy chromatyczne mają swoje „brzmienie”.

Zbigniew Purczyński - ur. w 1955 r. w Poniatowie. Studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi na Wydziale Grafiki i Malarstwa. Dyplom w 1985 roku. Obecnie profesor łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych im. Wł. Strzemińskiego. Autor wielu wystaw indywidualnych w Polsce i za granicą (m.in. we Francji, Niemczech). Brał udział także w wystawach zbiorowych, m.in. w Hiszpanii, Austrii, Japonii, Norwegii, Korei Południowej. Laureat nagród, np. I Triennale Grafiki Polskiej w Katowicach (1991), XII Ogólnopolskiego Konkursu Otwartego na Grafikę w Łodzi (1991), Międzynarodowego Konkursu Graficznego im. J. Gielniaka w Jeleniej Górze (2015).

Miejsce wydarzenia

Logo: Miejska Galeria Sztuki w Łodzi - Galeria Re:Medium

Miejska Galeria Sztuki w Łodzi - Galeria Re:Medium

ul. Piotrkowska 113
90-430 Łódź

Mapa

większa mapka

blog comments powered by Disqus