Lokalizuj

Szukaj kategorii

Popularne kategorie

Dodano: 2017-04-10 09:34:13

Wystawa Piotra Turka "Wibracje i Rozmowy koloraturowe.

2017-04-2118:00 — 2017-05-14 Miejska Galeria Sztuki - Ośrodek Propagandy Sztuki, Łódź

Na wystawie zostaną zaprezentowane nowe, odmienione prace z cyklu „Rozmowy koloraturowe”, powstałe na przestrzeni kilku ostatnich miesięcy oraz obrazy z cyklu "Wibracje"

Cena biletu: 2 zł ulgowy; 4 zł normalny

Jak przyznaje autor, zmiany dotyczą formatu i warsztatu, sposobu budowania wewnętrznej przestrzeni obrazu za pomocą kontrastów walorowych i barwnych – Rozmowy koloraturowe z 2016-2017 roku mają większą energię, ekspresję, głębię, siłę koloru niż płaskie i linearne kompozycje z lat 90. czy z początku XXI wieku. Działają na widza napięciami i kontrastami, dramatycznymi spiętrzeniami impastów, wielokierunkowymi załamaniami linii i efektownymi przejściami walorowymi, wręcz eksplodują materią, którą artysta coraz odważniej eksploruje, choć chyba jeszcze nie udało mu się jej ostatecznie ujarzmić – walka trwa, choć szala zwycięstwa przechyla się na stronę Piotra Turka […] perfekcyjnie operującego światłem, bawiącego się niuansami poszczególnych tonów, raz schładzanych, raz podgrzewanych, przełamywanych uderzeniami czystej bieli i czerni, spływających po powierzchni płócien gęstymi impastami, co potęguje odczucie przestrzenności.

- W moich pracach jest trochę miłości i trochę nienawiści, światło i ciemność, wojna i pokój, a każdy obraz to okno, przez które przechodzi się tylko raz – dodatkowo komplikuje sytuację Piotr Turek. Dlatego tak trudno go zaszufladkować do kontynuatorów koloryzmu, surrealizmu, ekspresjonizmu czy abstrakcji aluzyjnej, gdyż czerpie oczywiście z tradycji i historii sztuki, zawsze dodając wszakże własną puentę.
Monika Nowakowska
fragment tekstu do katalogu wystaw

Piotr Turek - Artysta malarz. Publicysta. Mieszka i tworzy w Łodzi.

Miejsce wydarzenia

Logo: Miejska Galeria Sztuki - Ośrodek Propagandy Sztuki

Miejska Galeria Sztuki - Ośrodek Propagandy Sztuki

ul. Sienkiewicza 44
90-009 Łódź

Mapa

większa mapka

blog comments powered by Disqus